Nudili su mi abortus 15 puta – ispovesti majki dece s Daunovim sindromom

Mame u Velikoj Britaniji progovorile su o diskriminaciji medicinskog osoblja koje ih je pritiskalo da abortiraju svoju nerođenu decu samo zato što imaju Daunov sindrom. Majkl Robinson, direktor za komunikacije britanskog Društva za zaštitu nerođene dece (Society for the Protection of Unborn Children) rekao je: „Potpuno je neprihvatljivo da žene i porodice budu izložene ovakvom pritisku. Sadašnji britanski zakon dozvoljava da deca za koju se sumnja da imaju Daunov sindrom budu abortirana sve do termina porođaja. Izuzetno je važno da majke dobiju podršku i da budu zaštićene od predrasuda i diskriminatornih stavova”.

Tokom 2019. godine u Britaniji je u abortusu stradalo 1.184 nerođene dece nakon što im je utvrđena neka hromozomska anomalija, kao što je Daunov sindrom.

U razgovoru za televiziju BBC, majke su opisale ovaj „neprihvatljiv” pritisak da abortiraju nakon što je njihovim bebama uspostavljena dijagnoza Daunovog sindroma.

 

„Mogu da abortiram sve dok beba ne krene niz porođajni kanal”

Majka Ema Melor izjavila je: „Iskreno, ponudili su nam abortus 15 puta, iako smo veoma jasno stavili do znanja da to za nas nije opcija, ali oni su toliko navaljivali da se činilo kao da baš žele da abortiramo.

Bila sam u 38. nedelji kada su mi lekari veoma, veoma jasno stavili do znanja da ako se predomislim čak i na sâm dan indukcije, slobodno mogu da im kažem, jer ni tad neće biti kasno.

Rekli su mi da sve dok beba ne uđe u porođajni kanal, i dalje mogu da abortiram”.

 

Ema s mužem, sinom i ćerkom Džejmi koja ima Daunov sindrom; izvor: BBC

„Mogla sam da dobijem podršku samo ako odaberem abortus”

Lorejn iz Milton Kinza imala je 45 godina kada je zatrudnela sa sinom Džeksonom, koji ima Duanov sindrom. Lorejn opisuje kako je medicinsko osoblje imalo negativna stav prema dijagnozi njenog sina, kao i da su je osuđivali zato što je odustala od daljeg prenatalnog testiranja koje je nosilo povećani rizik od spontanog pobačaja.

„Rekla sam, ne, nismo zainteresovani, delom i zbog toga što smo godinu dana pre toga izgubili bebu. Ona je bila veoma agresivna i rekla je: ’Muka mi je od takvih žena kao što ste vi. Što se uopšte testirate, ako nećete ništa da uradite nakon toga?’”

Lorejn nastavlja: „Mogla sam da dobijem podršku samo ako odaberem abortus; za njih se to podrazumevalo, ali nije ih zanimalo kad sam rekla da želim da zadržim Džeksona”.

 

Džekson s bratom (levo) i sestrama (desno); izvor: Carly’s Design and Photography

Deca s Daunovim sindromom su dar koji donosi radost i sreću

Tokom 2019, porodice u Velikoj Britaniji objavile su knjigu koja govori o pozitivnim stranama deteta s Daunovim sindromom.

Knjiga pod naslovom Ne bih želela da išta promenim (Wouldn’t Change a Thing) objavljena je s nadom da će rasterati strah koji može obuzeti roditelje kada dobiju dijagnozu Daunovog sindroma.

Jedan otac je svoje dete s Daunovim sindromom opisao kao izvor radosti i smeha.

Rekao je: „Ne bismo promenili ništa kod naše dece, ali bismo voleli da promenimo stav društva prema osobama s Daunovim sindromom, i da im pomognemo da razumeju kakve su to osobe.”

 

Prevod: Marija Stajić

Izvor: “Offered abortion 15 times”: Mums break silence on pressure to abort babies with Down’s syndrome

 

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

*